De Oscars: Overzicht van een saaie editie


Nee, spannend of zelfs leuk werd het vannacht niet echt bij de Oscars. De verwachte winnaars luisterden in Los Angeles de 84ste editie van de Academy Awards-uitreiking op. Het was kortom een gelopen race, en daar kon de routinematige, soms ronduit slaapverwekkende presentatie van Billy Christal (die te elfder ure komiek Eddie Murphy verving) geen verandering in brengen.

Filmcriticus Dana Linssen volgde voor NRC de prijsuitreiking en zag niet buitengewoon veel dat de ogen wijd open kon houden:

“De show zelf was sober en ernstig en leek veel nadruk te willen leggen op het belang van filmgeschiedenis en filmliefde, door de prijzenblokjes in plaats van met muziek en spektakel, te doorsnijden met korte interviewfragmenten met beroemde sterren over hun favoriete filmherinneringen. Wegzapmomenten zou je dat ook kunnen noemen.”

Linssen wijst erop dat juist die wegzapmomenten voorbijstreven aan een van de doelen die de Academy Awards de komende jaren zou moeten bereiken.

“Die momenten haalden met de vaak minutenlang durende reclameblokken de vaart uit het programma, dat de laatste jaren toch al zo onder druk staat om een nieuw, en vooral jonger publiek aan te spreken.”

De vooraf ‘gevreesde’ aanwezigheid van komiek Sacha Baron Cohen bleek ook niet bepaald het gedenkwaardige optreden waarvoor het vooraf wel een beetje werd gehouden. Echte relletjes bleven uit.

De grote winnaar bij de Oscars werd natuurlijk The Artist, de stomme Franse film waarover op voorhand al veel geschreven en getoond werd. The Artist won vijf Oscars, net als Hugo, maar Hugo won de filmprijzen voor categoriëen die doorgaans worden beschouwd als minderwaardig.

Alle winnaars van de Oscars:

Beste Film:

The Artist

Andere genomineerden:
The Descendants
Extremely Loud & Incredibly Close
The Help
Hugo
Midnight in Paris
Moneyball
The Tree of Life
War Horse

Beste acteur:

Jean Dujardin in The Artist

Andere genomineerden:
Demián Bichir in A Better Life
George Clooney in The Descendants
Gary Oldman in Tinker Tailor Soldier Spy
Brad Pitt in Moneyball

Beste actrice:

Meryl Streep in The Iron Lady

Andere genomineerden:
Glenn Close in Albert Nobbs
Viola Davis in The Help
Rooney Mara in The Girl with the Dragon Tattoo
Michelle Williams in My Week With Marilyn

Beste mannelijke Bijrol:

Christopher Plummer in Beginners

Andere genomineerden:
Kenneth Branagh in My Week With Marilyn
Jonah Hill in Moneyball
Nick Nolte in Warrior
Max von Sydow in Extremely Loud & Incredibly Close


Beste vrouwelijke Bijrol:

Octavia Spencer in The Help

Andere genomineerden:
Bérénice Bejo in The Artist
Jessica Chastain in The Help
Melissa McCarthy in Bridesmaids
Janet McTeer in Albert Nobbs

Beste Animatiefilm:

Rango

Andere genomineerden:
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots

Cinematografie:

Hugo

Andere genomineerden:
The Artist
The Girl With The Dragon Tattoo
The Tree of Life
War Horse

Art Direction:

Hugo

Andere genomineerden:
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
War Horse

Kostuums:

Mark Bridges voor The Artist

Andere genomineerden:
Lisy Christl voor Anonymous
Sandy Powell voor Hugo
Michael O’Connor voor Jane Eyre
Arianne Phillips voor W.E.

Beste regie:

Michel Hazanavicius voor The Artist

Andere genomineerden:
Alexander Payne voor The Descendants
Martin Scorsese voor Hugo
Woody Allen voor Midnight in Paris
Terrence Malick voor The Tree of Life

Montage:

Kirk Baxter and Angus Wall voor The Girl with the Dragon Tattoo

Andere genomineerden:
Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius voor The Artist
Kevin Tent voor The Descendants
Thelma Schoonmaker voor Hugo
Christopher Tellefsen voor Moneyball

Documentaire:

Undefeated

Andere genomineerden:
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
Pina

Korte documentaire:

Saving Face

Andere genomineerden:
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
The Tsunami and the Cherry Blossom

Beste buitenlandse film:

A Separation (Iran)

Andere genomineerden:
Bullhead (Rundskop, België)
Monsieur Lazhar (Canada)
Footnote (Israël)
In Darkness (Polen)

Make-Up:

Mark Coulier and J. Roy Helland voor The Iron Lady

Andere genomineerden:
Martial Corneville, Lynn Johnston en Matthew W. Mungle voor Albert Nobbs
Nick Dudman, Amanda Knight en Lisa Tomblin voor Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2

Muziek:

Ludovic Bource voor The Artist

Andere genomineerden:
John Williams voor The Adventures of Tintin
Howard Shore voor Hugo
Alberto Iglesias voor Tinker Tailor Soldier Spy
John Williams voor War Horse

Muziek (Originele Song):

Bret McKenzie voor ‘Man or Muppet’ in The Muppets

Andere genomineerden:
Sergio Mendes, Carlinhos Brown en Siedah Garrett voor ‘Real in Rio’ in Rio

Korte animatiefilm:

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

Andere genomineerden:
Dimanche/Sunday
La Luna
A Morning Stroll
Wild Life

Korte Film:

The Shore

Andere genomineerden:
Pentecost
Raju
Time Freak
Tuba Atlantic

Geluidsmontage:

Philip Stockton and Eugene Gearty voor Hugo

Andere genomineerden:
Lon Bender en Victor Ray Ennis voor Drive
Ren Klyce voor The Girl with the Dragon Tattoo
Ethan Van der Ryn en Erik Aadahl voor Transformers: Dark of the Moon
Richard Hymns en Gary Rydstrom voor War Horse

Geluidsmixage:

Tom Fleischman en John Midgley voor Hugo

Andere genomineerden:
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce en Bo Persson voor The Girl with the Dragon Tattoo
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco en Ed Novick voor Moneyball
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush en Peter J. Devlin voor Transformers: Dark of the Moon
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson en Stuart Wilson voor War Horse

Visuele effecten:

Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman en Alex Henning voor Hugo

Andere genomineerden:
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler en John Richardson voor Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor en Swen Gillberg voor Real Steel
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White en Daniel Barrett voor Rise of the Planet of the Apes
Dan Glass, Brad Friedman, Douglas Trumbull en Michael Fink voor Transformers: Dark of the Moon

Beste bewerkte scenario:

Alexander Payne, Nat Faxon en Jim Rash voor The Descendants

Andere genomineerden:
John Logan voor Hugo
George Clooney & Grant Heslov en Beau Willimon voor The Ides of March
Steven Zaillian, Aaron Sorkin en Stan Chervin voor Moneyball
Bridget O’Connor en Peter Straughan voor Tinker Tailor Soldier Spy

Beste originele scenario:

Woody Allen voor Midnight in Paris

Andere genomineerden:
Michel Hazanavicius voor The Artist
Annie Mumolo en Kristen Wiig voor Bridesmaids
J.C. Chandor voor Margin Call
Asghar Farhadi voor A Separation

Bronnen:
– NRC Handelsblad
– RTL Nieuws

Advertenties

The External World – David O’Reilly


In deze korte animatiefilm, die meedoet om de Oscars, probeert een jongen piano te leren spelen. Het een absurdistische maar o zo grappige animatiefilm die juist vanwege onconventionele graphics en verhaallijn is genomineerd.
David O’Reilly weet op magistrale wijze u af te leiden van de gelikte wereld van Disney en Pixar (ook genomineerd voor beste korte animatiefilm).
Het is een verhaal dat verrast, dat ontroert en dat de kijker ongetwijfeld laat lachen. Dat is, als je van een ietwat absurd verhaal houdt.